דלג לתוכן מרכזי

הכשרות לקראת לימודים ועבודה

הכנה ללימודים ועבודה או התאמות לשימור מקום עבודה עבור אנשים בעלי עיוורון או לקות ראייה

מיומנויות למידה ושליטה בשימושי מחשב הינם תחומים משמעותיים, במיוחד לצורך לימודים אקדמאיים או לימודי מקצוע ולמציאת עבודה. אנחנו במגדל אור מציעים מגוון קורסים והכשרות, המעניקים לאנשים עם לקויות ראייה או עיוורון כלים, שיסייעו להם למצוא תחום לימודים ותעסוקה הקרוב לליבם ולתחומי העניין שלהם.

התוכנית, המתמקדת בהכשרת טרום לימודים אקדמאיים או מקצועיים והכנה לעבודה, מתקיימת בחיפה, תל-אביב, באר שבע וירושלים ומופעלת על ידי צוות רב מקצועי הכולל עובדות סוציאליות, עובדי השמה, פסיכולוגים תעסוקתיים, מורים שיקומיים, מורים להשלמת השכלה, מורים למחשבים ומדריכים.

בהמשך לתהליך האבחון ובהתאם לצרכיו של כל משתתף, מתגבשות תכניות טיפול ושיקום, הכשרות מקצועיות וסדנאות הכנה לשוק העבודה ומציאת עבודה. התוכנית מתאימה לאנשים הנמצאים בשלב טרום-תעסוקה הדורש השלמת השכלה, למעוניינים בהכשרה מקצועית מותאמת או למצויים בשלבים לקראת לימודים אקדמאיים

לפני הכל, אנחנו רוצים לוודא שיהיה לכם נוח בעמדת העבודה או הלימודים, בין אם זה במשרד, במוסד הלימודים, או אצלנו בקורס. התאמת עמדת המחשב מתבצעת בהתאם למצב ראייתו של האדם ולמידת הידע שלו, תוך מתן דגש להתאמות של המחשב למצב הראייה והתאמת ציוד טכנולוגיה מסייעת לעבודה עם מחשב ולקריאה וכתיבה. בסיום התכנון וההתאמה מקבל האדם המלצות להתאמות תצוגת המחשב ו/או התאמות עזרים לצורך עבודה ולימודים והמלצה להכשרה מתאימה.

ההכנה ללימודים או עבודה כוללת קורסים שונים, המותאמים לכל אחד באופן אישי:

הכשרות טכנולוגיות

השירות מיועד לאנשים עם לקות ראייה או עיוורון, המעוניינים להשתמש במחשב ובציוד טכנולוגי המותאם למצב ראייתם, לצורך לימודים ו/או עבודה. לכל מקבל שירות נבנית תכנית אישית בהתאם לצרכיו, באחד או יותר מהנושאים הבאים: הקלדה בשיטה עיוורת – כלי חיוני לאנשים עם לקות ראייה, המאפשר עבודה יעילה יותר מבחינת קצב העבודה, שימוש במערכת ההפעלה "חלונות", יישומי אופיס, גלישה באינטרנט ושימוש בדוא"ל, שימוש בתוכנות עזר המותאמות באופן אישי, כגון התאמות תצוגה של מערכת ההפעלה, תוכנת הגדלה, מחשב עם מסך מגע, קורא מסך בשילוב ברייל, תוכנות הקראת טקסטים, תוכנות סריקה, שימוש והתנסות בטמ"סים מסוגים שונים (נייחים, ניידים, קרוב רחוק), שימוש והתנסות באורקם ועוד.

מיומנויות אקדמיות

לשולטים בשפה העברית, ניתנים כלים של הבנת הנקרא והבעה בכתב, המאפשרים התמודדות עם חומר עיוני מורכב כבסיס לקורס פסיכומטרי או לקראת לימודים גבוהים.

עברית כשפה שניה

מי שעברית אינה שפת האם שלו, יכול ללמוד עברית באופן המותאם לאנשים עם לקות ראייה או עיוורון. התכנית מותאמת באופן פרטני לצרכי של מקבל השירות והיא כוללת לימוד יסודות השפה ברמה הבסיסית, יסודות הלשון והתחביר, הבנת הנקרא והבעה בכתב בתחומים שונים (הבעת דיעה, כתיבת הוראות, הודעה).

הלימודים כוללים גם הכנה למבחני יע"ל, במידת הצורך.

אנגלית כשפה זרה

הזדמנות לשיפור המיומנויות לקראת לימודים או עבודה. חומרי הלימוד זמינים בכתב ברייל, במחשב עם תוכנות הקראה או בהגדלה. תחומי הלימוד כוללים אנגלית תעסוקתית, הבנת הנקרא, כתיבה, דיבור והבנת הנשמע. התוכנית מותאמת לכל מקבל שירות באופן פרטני בהתאם לכיוון הלימודי תעסוקתי.

ברייל

לימודי ברייל באנגלית ובעברית, למעוניינים לרכוש מיומנויות כתיבה וקריאה לקראת לימודים או עבודה.

ייעוץ קריירה

תהליכי העצמה וחיזוק באופן קבוצתי ו/או פרטני סביב ניהול קריירה ומציאת הייעוד המתאים לכם. תמיכה בהתמודדויות ובאתגרים העולים בתהליך בניית קריירה סביב לקות הראייה.

המעונות ממוקמים בקרית חיים וכוללים 12 חדרים, שכל אחד מהם מיועד לשני אנשים וכן מועדון משותף לפעילות בשעות הפנאי. השהייה במעונות ממומנת על ידי משרד הרווחה והביטוח הלאומי, על מנת להנגיש למקבלי שירות הגרים במקומות מרוחקים את תוכניות ההכנה ללימודים או לעבודה ובמקביל, לאפשר להם לחזק מיומנויות תפקודיות, בעזרת הצוות המקצועי של מגדל אור. בשעות אחר הצהריים אנו מציעים מגוון פעילויות העשרה וסדנאות לחיזוק המיומנויות, כגון בישול, נגרות, ספורט, טיולים וצריכת פנאי בקהילה.

לפרטים נוספים

צרו קשר

שדות המסומנים ב * הינם חובה

    הרשמה לניוזלטר